Koeficient

Autor: Juraj Šabík | 17.9.2014 o 20:48 | Karma článku: 3,02 | Prečítané:  634x

Najskôr treba asi zdôrazniť vysvetlenie pojmu koeficient. Mnoho ľudí, nakoľko im to je tak vysvetľované, si myslia, že koeficient je rozdiel medzi nameranou a skutočnou spotrebou. To je omyl.  

Meradlá používané v bytových domoch nie sú bez odchýlky. Tolerancia + - je daná už výrobcom. Práve pre tento fakt nemôžeme hovoriť o skutočnej spotrebe doslovne. Príklad: v byte vám vodomer nameria ročnú spotrebu 50 kubíkov teplej vody. No v skutočnosti ste mohli spotrebovať 55 alebo aj 45. Tolerancia tu teda určite je, takže sa ďalej bavme len o nameranej spotrebe.

Voda:

Vo väčšine bytových domov máme meradlá na päte domu a v bytoch. Pri studenej vode je takmer v každom bytovom dome na päte domu meradlo, čo sa bohužiaľ o teplej vode povedať nedá. Stále sú mestá a bytové domy, kde táto vymoženosť absentuje. Ak sa ľudia nedohodnú na inom spôsobe, správca bude postupovať podľa údajov, ktoré má z meradiel. Tu prichádzame k pojmu koeficient. NIKDY, NIKDY, NIKDY nebude namerané množstvo na päte domu rovnaké ako súčet nameraných množstiev z jednotlivých bytov, teda koeficient 1. Nerovnaká doba odpisovania, tolerancia, špekulanti a množstvo ďalších faktorov ovplyvňuje výšku koeficientu.

Príklad:

V pivnici hlavné meradlo nameria 1000 kubíkov spotrebovanej teplej vody pre celý bytový dom. Súčet meradiel v bytoch je 850. Vznikne nám rozdiel 150 kubíkov teplej vody, ktorú treba zaplatiť. Zaplatia ju ľudia v danom bytovom dome a nikto iný.

Pokiaľ je koeficient do 10%, nič sa nedeje, je to v poriadku (hlavne kvôli tolerancii jednotlivých meradiel). Ak je už koeficient vyšší, treba hľadať príčinu vzniku. Samozrejme, nikto nechce aby ju hľadali ľudia, na to máte správcu, no vo vlastnom záujme by ste si mali overiť, či tú príčinu vôbec niekto hľadá. Možností je viacero a všetky eliminovať je náročné, no nie nemožné.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?